ورود یک قالی به مجموعه قالیشویی با گردگیری قالی آغاز میشود،پس از آنکه گرد و خاک درون قالی توسط خاک گیر قالی گرفته شد قالی وارد مرحله شور قالی یا شستشوی فرش میشود، این مرحله توسط دستگاه شور دستی یا دستگاه شور تمام اتوماتیک انجام شده و سپس توسط آبگیر قالی یا آبگیر فرش فرایند آبگیری قالی انجام میشود. در بهترین حالت پس از خروج قالی از دستگاه آبگیر قالی رطوبتی در حد نم در قالی باقی میماند که این نم در مجاورت با حرارت و باد زدوده شده و قالی آماده تحویل به مشتری میگردد. این مرحله که خشک کردن قالی نامیده میشود به دو‌ شکل سنتی و‌ مکانیزه امکان پذیر است .
در حالت سنتی که بسیاری از قالیشویان از آن بهره میبرند داربست های مطابق تصویر برپا میشوند.
داربست قالی از لوله های دو‌ اینچ گالوانیزه یا آهن با روکش رنگ به طول سه و‌ نیم متر و ارتفاع دو‌ و‌نیم متر از سطح زمین تشکیل میشود.
هر لوله داربست قالی برای قرار گرفتن یک قالی مهیا شده، بنابراین تعداد دار قالی در یک قالیشویی به تعداد قالی شسته شده در آن بستگی دارد.
در محیط جغرافیایی گرمسیر احتیاجی به بنا کردن داربست خشک کن قالی داخل گرمخانه نیست و چنانچه زمستانهای خیلی سردی را تجربه نمیکنید و دمای هوای محیط شما از ۱۰ درجه سانتیگراد کمتر نمی باشد و به اصطلاح شبهای یخبندان را در شهرتان تجربه نمی کنید به گرمخانه قالیشویی نیاز ندارید و در ایام گرم سال در حدود سه ساعت و در ایام پرکار قبل از عید زمانی حدود ۱۰ ساعت قالی کاملا خشک و آماده تحویل میشود.
چنانچه محیط جغرافیایی شما سردسیر است باید داربست قالی را در محیطی سرپوشیده بنا کرد، این محیط سرپوشیده به یک الی دو ‌هیتر برای تزریق حرارت و چندین فن برای ایجاد جریان هوای گرم نیاز دارد.
این بنا را میتوانید با مشاوره و پشتیبانی تیم راه اندازی و پشتیبانی دلتا احداث و راه اندازی نمایید.
و اما چنانچه ظرفیت شستشوی شما از روزانه ۱۰۰ فرش تجاوز میکند یا به هر دلیل به دنبال هرچه مکانیزه تر کردن و حذف نیروی انسانی از قالیشویی خود هستید میتوانید از خشک کن حرارتی استفاده نمایید.
در حالت مکانیزه با صرف هزینه خرید دستگاه خشک کن حرارتی میتوان در فضایی بسیار کمتر از روش استفاده از داربست قالی،با سهولت بیشتر و صرف کارگر، نیرو و در زمان‌ کمتر فرایند خشک‌ کردن قالی را انجام داد.